D2TO020C10000JRE3
Mfr.Part #
D2TO020C10000JRE3
Manufacturer
Vishay / Sfernice
Description
RES SMD 1K OHM 5% 20W TO263
Manufacturer :
Vishay / Sfernice
Product Category :
Chip Resistor - Surface Mount
Composition :
Thick Film
Failure Rate :
Features :
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant, Non-Inductive
Number of Terminations :
2
Operating Temperature :
-55°C ~ 155°C
Package / Case :
TO-263-3, D²Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Power (Watts) :
20W
Product Status :
Active
Ratings :
AEC-Q200
Resistance :
1 kOhms
Supplier Device Package :
TO-263 (D²Pak)
Temperature Coefficient :
±150ppm/°C
Tolerance :
±5%